شباهت‌ها

نگاهی به مردم در سراسر جهان

در خیابان به مردم نگاه کنید و تفاوت‌های بسیاری را در آن‌ها ببینید. حالا دوباره نگاه کنید. آیا می‌توانید شباهت‌هایی در بالا انداختن شانه‌ها، اخم کردن هنگام تفکّر، دست تکان دادن هنگام خداحافظی و یا خندیدن هنگام شنیدن یک لطیفه را تشخیص دهید؟ چنین رفتارهایی در سراسر جهان دیده می‌شود.


👇 این کودکان در یک زمین‌ بازی در کشور کوبا مشغول بازی هستند. اگرچه همۀ آن‌ها مانند شما فریاد می‌زنند و می‌خندند امّا هریک خصوصیّات خاص خود را دارند. بعضی از آن‌ها دختر و بعضی دیگر پسرند. بعضی از آن‌ها رنگ پوست روشن‌تر و بعضی دیگر پوست تیره‌تری دارند و ممکن است زبان مادری آن‌ها با زبان مادری شما متفاوت باشد. این تفاوت‌ها باعث تنوّع و جذابیّت بیشتر در زندگی می‌شود.

👇 این پسر قادر به راه رفتن نیست و مجبور است برای رفت و آمد و انجام تکالیف خود از صندلی چرخ‌دار استفاده کند. این ناتوانی یا ناتوانی‌های دیگر نباید مانع از خوب زندگی کردن بشود.

👇 این ورزشکاران با صندلی‌های چرخ‌دار و سریع خود با همان شوری که ورزشکاران سالم برای برنده شدن با یک‌دیگر رقابت می‌کنند، مسابقه می‌دهند. همۀ ما در صورت پیدا کردن فرصت می‌توانیم موفق شویم.

👇 این کودکان در یکی از کوچه‌های کشور مراکش درحال بازی‌اند. تمام کودکان بازی می‌کنند؛ چه آن‌هایی که در روستا و یا حتّی در قلب جنگل‌های بارانی زندگی می‌کنند و چه آن‌هایی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند. بازی‌های گروهی به کودکان امکان می‌دهد تا تمرین کنند و مهارت‌هایی را که در بزرگسالی به آن نیاز دارند به دست آورند.

👇 این کودکی است از کشور نپال که در دامنه‌های رشته کوه‌های هیمالیا قرار دارد. ممکن است رنگ پوست و چهرۀ او با مال شما متفاوت باشد امّا لبخند او نشانۀ خوشامدگویی و خوشحالی اوست که در همه جای جهان شناخته شده است.

👇 کودکان در سراسر جهان از بازی کردن لذّت می‌برند. این پسر بچّه‌های برزیلی چون برای بازی کردن مهره نداشتند از سربطری‌های نوشابه به‌جای مهره استفاده می‌کنند.

👇 دو دختر بچّۀ استرالیایی در یک بعدازظهر آفتابی پیاده‌روی می‌کنند. یکی از آن‌ها دارای رنگ پوست و مویی تیره‌تر است که به طور طبیعی از اثرات مضر تابش شدید آفتاب جلوگیری می‌کند.


بخشی از کتاب دانشنامۀ کوچک بدن انسان از انتشارات پیام بهاران

صفحات ۸۸ و ۸۹

سبد خرید