سلول‌ها

بدن شما از چه‌چیزهایی تشکیل شده است

بدن شما از میلیون‌‌ها واحد بسیار کوچک که سلول نامیده می‌شود تشکیل شده است. هر سلول در واقع موجود زنده‌ی بسیار کوچکی است که دارای ساختمان داخلی بسیار پیچیده‌ای می‌باشد. انواع بسیار مختلفی از سلول‌ها در بدن ما وجود دارند که هر کدام دارای شکل، اندازه و وظایف خاصی هستند. برای مثال، سلول‌هایی از یک نوع با یک‌دیگر جمع شده‌اند و پوست بدن ما را تشکیل داده‌اند.


👇اگرچه سلول‌ها از بیرون متفاوت به‌نظر می‌رسند اما داخل آن‌ها موارد مشابه بسیاری وجود دارد. هر سلول دارای هسته‌ای است که کارهای سلّولی را کنترل می‌کند. سلول‌ها هم‌چنین دارای اندامک‌های مختلفی هستند که به آنها کمک می‌کنند وظایف خود را به‌خوبی انجام دهند.

👇سلول‌های ماهیچه‌ را تارهای عضلانی نیز می‌نامند. برای این که شما بتوانید حرکت کنید تارهای دراز و مخطط عضلانی منقبض می‌شوند و استخوان‌ها را به طرف خود می‌کشند.

 

👇کبد شما از سلول‌های مکعّب شکل و فشرده به‌هم تشکیل شده است. جریان خون از بین این سلول‌ها عبور می‌کند، مواد زاید آن گرفته می‌شود و مواد مفید آن در خون باقی می‌ماند.

 

👇داخل مغز شما میلیاردها سلول عصبی وجود دارد و هر کدام دارای رشته‌هایی هستند که آن‌ها را به‌ یک‌دیگر پیوند می‌دهد. پیام‌های عصبی از طریق این شاخه‌ها ارسال می‌شوند تا شما بتوانید فکر کنید و احساس نمایید.

 

👇هر یک از سلول‌های اسپرم دارای یک سر و یک دم هستند. اسپرم‌ها با تکان دادن دم خود، به سمت جلو حرکت می‌کنند.

👇گلبول‌های قرمز خون که شبیه به بالش‌های باد کرده هستند اکسیژن حیات‌بخش را به هر جای بدن که لازم است می‌برند. این گلبول‌ها در هنگام عبور از سرخ‌رگ‌ها از روی هم عبور می‌کنند (سرخ‌رگ‌ لوله‌ای است که خون را به سراسر بدن می‌رساند).


👇این سلول کبدی یکی از انواع مختلف سلول‌هایی است که در بدن شما وجود دارند.

👇سلول‌های کبدی که مشابه هم هستند در کنار یک‌دیگر جمع شده و بافت کبدی را تشکیل می‌دهند.

👇بافت‌های مختلف در کنار یک‌دیگر قرار می‌گیرند و یک عضو مثلاً در این‌جا کبد را می‌سازند.

👇کبد و چند عضو دیگر، دستگاه گوارش را تشکیل می‌دهند.


بخشی از کتاب دانشنامۀ کوچک بدن انسان از انتشارات پیام بهاران

صفحات ۱۲ و ۱۳

سبد خرید