خواب

در هنگام خواب در مغز شما چه می‌گذرد

خواب برای سلامتی ضروری است. خوابیدن به بدن شما امکان می‌دهد تا استراحت کند و مغز شما بتواند اطلاعاتی را که هنگام روز دریافت کرده است طبقه‌بندی کند. افرادی که خواب کافی ندارند به‌زودی بیمار می‌شوند. هر شب هنگام خواب، شما برای مدّتی به خواب عمیق می‌روید. در این حالت مغز شما فعّالیت چندانی ندارد. اما در هنگام خواب سبک، مغز شما فعال است و شما خواب می‌بینید. در این حالت چشمان شما در زیر پلک حرکت می‌کند.


👇 معمولاً حالتی که از خواب بیدار می‌شوید با حالتی که به خواب رفتید تفاوت دارد. زیرا هنگام خواب عمیق بدن شما حرکت می‌کند. ولی در خواب سبک ماهیچه‌های شما از کار می‌افتند تا کارهایی را که در خواب می‌بینید نتوانید انجام دهید.

👇 شب‌ها در هنگام نزدیک شدن وقت خواب، فعّالیت مغز شما دچار تغییراتی می‌شود. احساس می‌کنید که نیاز به دراز کشیدن دارید و خسته‌تر از آن هستید که بتوانید بایستید یا بنشیند. در این حالت پلک‌های شما سنگین شده و بی‌اختیار بسته می‌شوند. این علامت آن است که زمان به رختخواب رفتن است.

👇 هر قدر شما بزرگ‌تر می‌شوید به خواب کمتری نیاز دارید. نوزادان هر روز 16 ساعت می‌خوابند. امّا یک کودک پنج ساله فقط به حدود 12 ساعت خواب نیاز دارد و افراد بالغ به حدود هشت ساعت.

👇 رؤیاهای خود را یادداشت کنید

هرروز صبح که از خواب بیدار می‌شوید خوابی را که شب قبل دیده‌اید و می‌توانید آن را به‌خاطر آورید یادداشت کنید. احتمالاً اکثر خواب‌هایی که می‌بینید حوادث و اشخاص آن با یک‌دیگر مخلوط می‌شوند زیرا هنگام خواب دیدن، مغز در حال طبقه‌بندی پیام‌هایی است که در طول روز دریافت کرده و یا آن‌ها را با اطلاعاتی که قبلاً دریافته و به حافظه سپرده است مقایسه می‌کند.

👇 این تصاویر با دستگاهی به‌نام اسکنر پی ای تی گرفته شده است. از این تصاویر برای مشاهدۀ قسمت فعّال مغز استفاده می‌شود. در این دو تصویر قسمت‌های فعال مغز به رنگ قرمز و قسمت‌های غیر فعّال آن به رنگ آبی دیده می‌شود. تصویر سمت راست، مغز فردی را نشان می‌دهد که در خواب سبک است و دارد خواب می‌بیند و تصویر سمت چپ مربوط به مغز فردی است که در خواب عمیق است. همان طور که مشاهده می‌کنید مغز در حالت خواب سبک فعال‌تر است.

👇 این بیمار برای عمل جرّاحی آماده می‌شود. پزشک در حال بیهوش کردن بیمار به وسیلۀ گاز بیهوش کننده است تا در طول عمل، بیمار هیچ دردی را حس نکند و برخلاف حالت خواب که در آن امکان بیدار شدن وجود دارد بیدار نشود.

👇 مغز شما علائمی الکتریکی تولید می‌کند که به آن امواج مغزی می‌گویند. هم‌چنان که شما از خواب عمیق به خواب سبک می‌روید این امواج تغییر می‌کنند. در این تصویر یک دستگاه، امواج مغزی فردی را که در حال خواب است ثبت می‌کند.


بخشی از کتاب دانشنامۀ کوچک بدن انسان از انتشارات پیام بهاران

صفحات ۴۰ و ۴۱

سبد خرید