آمادگی جسمانی

تناسب اندام، شما را سالم نگاه می‌دارد

آمادگی جسمانی باعث می‌شود تا فرد کارهای روزمره را بدون احساس خستگی و از نفس افتادن انجام دهد. هم چنین آمادگی جسمانی به افراد کمک می‌کند تا در دوران پیری سالم بمانند. تندرستی بستگی به برنامۀ غذایی مناسب و ورزش‌های منظّم دارد. سه نوع آمادگی جسمانی وجود دارد: قابلیت انعطاف، استقامت و قدرت.


👇 خم و راست شدن باعث تناسب اندام می‌شود، بدن را گرم نگه می‌دارد و برای انجام حرکات سخت ورزشی آماده می‌کند. زیرا اگر عضلات شما گرم باشد بهتر کار می‌کند. خم و راست شدن هم‌چنین انعطاف‌پذیری بدن شما را بیشتر می‌کند. در نتیجه ماهیچه‌ها و مفصل‌هایتان راحت‌تر حرکت می‌کنند.

👇 این کودکان که در گروه باله ثبت نام کرده‌اند در حال تمرین هستند. آن‌ها باید بدن قابل انعطاف داشته باشند تا بتوانند حرکات لازم را انجام دهند. هم‌چنین باید از قدرت و استقامت کافی برخوردار باشند تا بتوانند بدون احساس خستگی خود را در حرکات مختلف ثابت نگه دارند.

👇 شنا یکی از بهترین ورزش‌هاست. حرکات بازوها وپاهای شما ماهیچه‌هایتان را قوی می‌کند. از آنجایی‌که در حال شنا کردن دست و پایتان را در آب دراز می‌کنید، آب وزن بدنتان را تحمل می‌کند و بدنتان را انعطاف‌پذیر می‌سازد. شنای منظم استقامت بدن را نیز افزایش می‌دهد.

👇 شنای روی زمین، بازوها، شانه‌ها، ماهیچه‌های شکم، پشت و پاهای شما را قوی می‌کند. هر بار که این ورزش را انجام می‌دهید بازوهای شما وزن بدنتان را تحمّل می‌کند.

👇 بسکتبال استقامت بدن شما را افزایش می‌دهد و اندام شما را متناسب می‌کند. هر زمان که توپ را پاس می‌دهید یا آن را به طرف سبد پرتاب می‌کنید بدن شما کشیده می‌شود و بازوها و پاهای شما تقویت می‌گردد.

👇 این پسر بیشتر وقتش را به تماشای تلویزیون و خوردن غذاهای چرب می‌گذارند. او اضافه وزن دارد زیرا ورزش نمی‌کند و بیشتر از نیاز بدنش انرژی دریافت می‌کند.


بخشی از کتاب دانشنامۀ کوچک بدن انسان از انتشارات پیام بهاران

صفحات ۹۰ و ۹۱

سبد خرید